Mała akademia cyrku KEJOS to unikalny program edukacyjny prowadzony przez wykwalifikowanych instruktorów z wrocławskiego Kolektywu KEJOS. Nauczyciele ci posiadają bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz przeszli wszechstronne szkolenia z zakresu pedagogiki cyrkowej.
Uczestnicy Akademii mają szansę poznać różnorodne techniki cyrkowe, w tym:
- Żonglerkę i techniki tanca z ogniem (bez ognia) obejmującą opanowanie rekwizytów takich jak piłki, maczugi, poi, kije, diabolo, flower stick i inne,
- Ekwilibrystykę – poruszanie się na szczudłach, rola bola, linie/slackline oraz monocyklu,
- Akrobatykę parterową i grupowa – budowanie piramid i figur akrobatycznych
- Gry i zabawy teatralne.
Dzięki wspólnej zabawie uczestnicy uczą się pracy w grupie, wzmacniają koncentrację oraz zdolność samokontroli. Program zajęć kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności prezentacji. W trakcie zajęć możliwe jest także tworzenie etiud teatralnych i cyrkowych, które realizowane będą w atmosferze swobodnej zabawy, sprzyjającej naturalnej kreatywności i zapewniającej dużo radości. Poziom zaawansowania zajęć dopasowywany jest indywidualnie do umiejętności i potrzeb każdego z uczestników.
Warsztaty cyrkowe zyskują coraz większą popularność w Polsce i na świecie, jako efektywna forma wspierania wszechstronnego rozwoju dzieci i dorosłych. Oprócz poprawy sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej, nauka sztuk cyrkowych pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji, efektywne przyswajanie wiedzy oraz umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Ta innowacyjna propozycja edukacyjna nie tylko wprowadza w świat cyrkowej sztuki, ale również rozwija umiejętności interpersonalne, twórcze myślenie oraz dostarcza satysfakcji z procesu nauki.
O prowadzących:
Kolektyw KEJOS, działający w ramach Stowarzyszenia KEJ-OS-THE-AT-ER, od 2004 roku promuje ideę Nowego Cyrku jako formy sztuki. Zespół KEJOS to grupa artystów angażująca się w działania artystyczne, edukacyjne i badawcze w obszarze nowego cyrku. Od 2016 roku, wspólnie z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA we Wrocławiu, tworzy Centrum Nowego Cyrku – przestrzeń rozwijania, praktykowania i popularyzacji idei Nowego Cyrku. Członkowie grupy współtworzą festiwale cyrkowe takie jak: Carnaval Sztukmistrzów, OFCA, Cyrkopole oraz liczne wydarzenia w Polsce i za granicą.